Aloes - upiększa, leczy i zdobi. Jak uprawiać, zbierać i wykorzystywać roślinę w codziennej pielęgnacji i leczeniu?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Doniczki z aloesem to była ozdoba wielu domów. Bardzo chętnie hodowano tę roślinę w czasach PRL. Teraz wyszła z mody, a szkoda. Warto do niej wrócić. Jest piękna i pożyteczna. Ma wiele właściwości prozdrowotnych. Stosowana jest także w kosmetyce. Hodujmy więc aloes i korzystajmy z jego dobroczynnych właściwości. Warto zawsze mieć aloes pod ręką.  
Aloes
Aloes to niezwykła, piękna i bardzo pożyteczna roślina
shutterstock

Zanim opowiemy o wartościach aloesu, warto zwrócić uwagę, że nie każda odmiana aloesu jest lecznicza. Chodzi o Aloe vera. To sukulent o jasnych, grubych, zielonych liściach, które są pełne soku o konsystencji żelu. 

Właściwości aloesu

Aloes to bogate źródło składników bioaktywnych. Liście tego sukulentu zawierają między innymi witaminy - m.in. A, C i E, które są silnymi antyoksydantami. Aloes jest też bogaty w minerały, aminokwasy i enzymy, które mają m.in. działanie przeciwzapalne, nawilżające, gojące, przeciwbakteryjne i wiele innych. Aloes jest stosowany zarówno w medycynie, jak również w kosmetologii.  

Jak stosować aloes?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, zawierających wyciąg z aloesu. Jak stosować świeży aloes? Przede wszystkim upewnijmy się, że mamy odpowiednią, leczniczą roślinę. Jeśli tak jest, możemy z niej korzystać.

Wybieramy soczysty, gruby liść aloesu i obieramy go ze skórki. Pozostanie żelowy miąższ. Miąższ z aloesu można stosować bezpośrednio na skórę. Przyniesie natychmiastową ulgę w przypadku oparzeń, podrażnień czy drobnych ran. Można go również wykorzystać do przygotowania domowych kosmetyków – maseczek, żeli czy balsamów.   

Jak uprawiać aloes leczniczy?

Aloes nie jest rośliną wymagającą. Lubi stanowiska jasne, ale nie przepada za dużym nasłonecznieniem. Aloes jest sukulentem, nie lubi więc nadmiaru wody. Lepiej znosi lekkie przesuszenie, niż zalanie.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaką odmianę aloesu warto hodować w domu?

Do zastosowań leczniczych i kosmetycznych najlepiej wybrać Aloe vera – sukulent o grubych, jasnozielonych liściach pełnych żelowego soku. Inne gatunki aloesu nie zawierają tak skoncentrowanych składników bioaktywnych.

Jakie główne korzyści zdrowotne i kosmetyczne daje aloes?

  • Witaminy A, C i E – silne antyoksydanty, chroniące komórki przed stresem oksydacyjnym.
  • Minerały i aminokwasy – wspierają prawidłową regenerację skóry i tkanek.
  • Enzymy – działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, nawilżająco oraz przyspieszają gojenie drobnych ran i oparzeń.

W jaki sposób stosować świeży żel z liści aloesu?

  1. Wybierz soczysty, zdrowy liść i odetnij jego podstawę.
  2. Obierz liść ze skórki, aby wydobyć czysty żel.
  3. Nałóż żel bezpośrednio na skórę w miejscu podrażnienia, oparzenia czy niewielkiej rany – przynosi to niemal natychmiastową ulgę.
  4. Możesz również wykorzystać żel do przygotowania domowych maseczek, balsamów czy żeli pielęgnacyjnych.

Czy aloes nadaje się do kupnych preparatów?

Tak – na rynku dostępne są kremy, żele, soki i suplementy zawierające wyciąg z aloesu. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy w składzie widnieje Aloe vera i czy ekstrakt jest standaryzowany na odpowiednie stężenie substancji czynnych.

Jak prawidłowo uprawiać aloes leczniczy w domu?

  • Stanowisko: jasne, z rozproszonym światłem – unikaj gwałtownego, południowego słońca.
  • Podłoże: dobrze przepuszczalne, piaszczyste lub z dodatkiem perlitu.
  • Podlewanie: umiarkowane – lepiej rzadsze podlewanie niż przelanie; pozwól górnej warstwie ziemi przeschnąć przed kolejną dawką wody.

Kiedy i jak najlepiej ścinać liście aloesu?

  • Moment zbioru: wybieraj liście dolne, które są najgrubsze i najbardziej dojrzałe.
  • Technika: użyj ostrego, czystego noża, odcinając liść tuż przy nasadzie. Po ścięciu pozostaw go przez kilka minut pionowo, aby wypłynął ewentualny lateks (ma gorzki smak).

Jak przechowywać wycięty żel aloesowy?

  • Krótko (do 24 h): w szczelnym pojemniku w lodówce.
  • Dłużej: zmiksowany z odrobiną kwasu askorbinowego (wit. C) lub naturalnym konserwantem, zamrozić w kostkach lodu; po rozmrożeniu zachowa większość swoich właściwości.

Czy są jakieś przeciwwskazania lub skutki uboczne?

  • U niektórych osób świeży żel może wywołać reakcję alergiczną (zaczerwienienie, pieczenie).
  • Nie należy spożywać żelu aloesowego bez uprzedniego sprawdzenia preparatów – surowy sok aloesowy może działać przeczyszczająco.
  • Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować stosowanie wewnętrzne z lekarzem.
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link
OSZAR »