Kto może otrzymać niezrealizowane świadczenie wspierające?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
27 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesłał informację prasową nt. zasad wypłaty niezrealizowanego świadczenia wspierającego po śmierci osoby uprawnionej. Kiedy możliwa jest wypłata niezrealizowanego świadczenia wspierającego?
niepełnosprawność, świadczenie wspierające, pieniądze
Kto może otrzymać niezrealizowane świadczenie wspierające?
Shutterstock

Osoby z niepełnosprawnością, które ukończyły 18 lat i mają decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności z odpowiednią liczbą punktów, mogą ubiegać się o świadczenie wspierające w ZUS. Co jednak w sytuacji, gdy osoba uprawniona umrze, zanim otrzyma pieniądze?

Kiedy możliwa jest wypłata niezrealizowanego świadczenia wspierającego?

Jeśli osoba z niepełnosprawnością złożyła wniosek do ZUS i miała przyznane prawo do świadczenia, ale zmarła przed jego wypłatą, o pieniądze mogą ubiegać się najbliżsi. Konieczne jest złożenie formularza SWN-INF. Wypłata może przysługiwać nawet osobie niespokrewnionej, pod warunkiem wspólnego zamieszkiwania i prowadzenia gospodarstwa domowego ze zmarłym.

Prawo do niezrealizowanego świadczenia wspierającego przysługuje także, gdy zmarły miał przyznane wyrównanie za wcześniejsze miesiące, ale nie zdążył go otrzymać. Roszczenie wygasa po 12 miesiącach od daty śmierci osoby uprawnionej.

O takie świadczenie może ubiegać się osoba, która wspólnie zamieszkiwała i gospodarowała z osobą zmarłą, nawet jeśli nie jest z nią spokrewniona. Możliwość ta dotyczy jedynie sytuacji w której osoba z niepełnosprawnością w dniu śmierci miała przyznane prawo do świadczenia wspierającego i świadczenie to nie zostało tej osobie wypłacone. Roszczenie o wypłatę świadczenia wspierającego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której to świadczenie przysługiwało – przekazała regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim Krystyna Michałek.

Kiedy ZUS nie wypłaci świadczenia wspierającego?

Jeśli osoba z niepełnosprawnością zmarła przed przyznaniem świadczenia (czyli nie miała jeszcze decyzji ZUS), bliscy nie mogą wystąpić o jego wypłatę. W takiej sytuacji ZUS nie ma już podstaw prawnych, aby ustalić, czy osoba zmarła spełniałaby warunki do otrzymania świadczenia wspierającego. ZUS przypomniał, że prawo do świadczenia powstaje dopiero po spełnieniu wszystkich warunków – m.in. złożeniu wniosku oraz posiadaniu decyzji WZON z odpowiednią liczbą punktów. Śmierć osoby fizycznej oznacza utratę zdolności prawnej, więc jeśli wniosek o świadczenie wspierające nie został złożony przed śmiercią, nie może tego zrobić nikt inny – nawet upoważniony pełnomocnik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie wspierające: odwołanie od decyzji

W przypadku odmowy przyznania świadczenia wspierającego, można odwołać się do sądu za pośrednictwem ZUS – w terminie miesiąca od doręczenia decyzji.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link
OSZAR »