Szokujące wyniki kontroli ubrań z Shein i Temu. Niebezpieczne związki w niepokojących stężeniach

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W ponad połowie badanych produktów stwierdzono obecność niebezpiecznych związków i pierwiastków chemicznych w niepokojących stężeniach. "Podwyższony poziom tego typu metali wykazanych w badanych przedmiotach stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Produkty te w żadnym wypadku nie powinny znajdować się w obiegu handlowym na terenie UE" – czytamy w raporcie Federacji Konsumentów pt.: "Zagrożenie dla konsumentów i rynku. Raport z badania odzieży, akcesoriów i obuwia kupionych na platformach TEMU i SHEIN".
ubranie
Szokujące wyniki kontroli ubrań z Shein i Temu. Niebezpieczne związki w niepokojących stężeniach
ShutterStock

Badanie zlecone zostało przez Federację Konsumentów i zrealizowane w akredytowanym Laboratorium Nawozów i Wyrobów Chemicznych z siedzibą w Pile należącym do Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. W badaniu wybrano losowo produkty, takie jak odzież, bieliznę, zakupione na platformie SHEIN i Temu. Analiza wykazała obecność w ponad połowie z nich niebezpiecznych związków i pierwiastków chemicznych w niepokojących stężeniach.

"Podwyższony poziom tego typu metali wykazanych w badanych przedmiotach stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Produkty te w żadnym wypadku nie powinny znajdować się w obiegu handlowym na terenie Unii Europejskiej" – czytamy w raporcie. Wśród niebezpiecznych składników znaleziono m.in. szkodliwe metale ciężkie.

Szokujące wyniki raportu

Analiza objęła 16 sztuk ubrań i bielizny (w tym 5 strojów kąpielowych oraz 1 czapki), 6 par obuwia, 5 sztuk biżuterii, 1 wieczorowej torebki oraz 1 ładowarki zakupionych na platformach SHEIN i Temu. Wykazała ona, że łącznie, ponad połowa (57,6 proc.) przetestowanych produktów zawierała niebezpieczne metale ciężkie.

10 z 16 badanych sztuk ubrań i bielizny zawierało metale ciężkie (chrom, nikiel, ołów, kobalt i antymon) w stężeniach przekraczających dopuszczalne limity. Były to ubrania i bielizna ozdobione sztucznymi kamieniami, łańcuszkami, metalowymi klamerkami i sprzączkami. W tych ozdobach wykazano przekroczone dopuszczalne limity metali. Osobno zbadano nadruki na ubraniach. W nich także stwierdzono obecność chromu, niklu i ołowiu.

W badaniu przeprowadzonym zgodnie z normą PE-EN 62321-3-1:2014 przyjęto za wartość graniczną metali ciężkich w produkcie < 0,05% (500 mg/kg). W badanych próbkach najwyższa zawartość niklu wynosiła 15,2 proc. (bluzka z odkrytymi ramionami i klamerkami), chromu – 10,6 proc. (jeansy ozdobione perłami), ołowiu – 0,15 proc. (komplet bikini z łańcuszkiem i kryształkami).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2 z 6 badanych par obuwia zawierały podwyższony poziom niklu (od 5,5 proc. do 1,9 proc). W 2 z 5 badanych sztuk biżuterii wykryto podwyższone poziomy niklu, chromu i ołowiu. Była to bransoletka z cyrkonią oraz komplet składający się z naszyjnika, kolczyków i bransoletki. Bransoletka z cyrkonią zawierała 8,3 proc. niklu, a komplet biżuterii 9,6 proc. chromu i 1,3 proc. ołowiu. W badanej wieczorowej torebce stwierdzono podwyższony poziom kobaltu i niklu.

Chińskie giganty e-commerce, takie jak Shein i Temu, mają spore grono zwolenników w Polsce. Temu wyprzedziło Allegro pod względem liczby użytkowników. Platformy takie jak Shein i Temu oferują wyjątkowo atrakcyjne ceny.

Jak czytamy w serwisie WP Finanse, w odpowiedzi na raport, Shein poinformował, że w 2024 roku przeprowadził 2 mln testów bezpieczeństwa swoich produktów. Wyjaśnił też, że przeznaczy 15 mld dolarów na poprawę systemów testowania i zgodności. Podkreślił również, że artykuły badane przez Federację Konsumentów zostały usunięte ze sprzedaży.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link
OSZAR »